OCR je skraćenica za optičko prepoznavanje znakova. To je tehnologija koja pretvara tekst iz skeniranih papira u digitalne datoteke koje se mogu pretraživati i uređivati. Kako OCR to postiže? OCR program čita skenirane fotografije i stvara skriveni sloj teksta ispod slike tako da vaš računar može čitati, prepoznati i pretraživati tekst.

Koja je važnost OCR-a?

Gartner predviđa da će do kraja 2022. 90 posto velikih poduzeća koristiti robotsku automatizaciju procesa u nekom obliku (RPA). Sve veća upotreba RPA naglašava značaj OCR tehnologije, koja prevodi pisani ili štampani tekst u format koji je mašinski čitljiv.

Mnoga preduzeća i dalje primaju informacije na papiru. Obrasci, fakture, pravni dokumenti i štampani ugovori se koriste u poslovnim aktivnostima. Upravljanje i pohranjivanje ovog ogromnog broja papirnih zapisa zahtijeva značajnu količinu vremena, prostora i truda.

Softver za upravljanje dokumentima sa OCR je rješenje za ovaj problem. Optičko prepoznavanje karaktera je najvažnija komponenta svakog sistema za upravljanje dokumentima bez papira. OCR softver identifikuje odštampani tekst i možete pretraživati po njegovom sadržaju. Također možete napraviti izmjene na skeniranom dokumentu, baš kao što možete sa bilo kojim tekstualnim dokumentom.

Kako radi OCR?

Softver za optičko prepoznavanje znakova radi na sljedeći način:

1. Skeniranje dokumenata

Prva faza u digitalizaciji je OCR skeniranje. Svetli delovi skeniranih fotografija se smatraju pozadinom od strane OCR softvera, dok se tamni delovi smatraju tekstom.

2. Prethodna obrada

Softver za OCR prvo čisti slike tako što iskrivljuje ili naginje skenirane dokumente kako bi ispravio problem poravnanja koji je nastao tokom skeniranja, uklanjanja mrlja ili mrlja na digitalnoj slici, zaglađivanja granica tekstualnih slika itd.

3. Prepoznavanje teksta

Skenirane slike zatim obrađuje OCR softver, koji prepoznaje abecedna slova ili numeričke cifre iz odštampanog teksta.

4. Naknadna obradu

OCR sistem transformiše nestrukturirane podatke u informacije koje se mogu pretraživati i uređivati za dalju obradu.

Koje su razne vrste OCR-a?

Upotreba i primjena OCR tehnologije može se klasificirati. Evo nekoliko primjera:

  • Optičko prepoznavanje znakova (OCR) – snima kucani tekst, jedan po jedan glif ili znak
  • Optičko prepoznavanje riječi – snima kucani tekst, jednu po jednu cijelu riječ. Ova tehnologija je obično uključena pod OCR kišobran
  • Inteligentno prepoznavanje znakova (ICR) – identifikuje rukopisno ili kurzivno pisanje prepoznavanjem jednog po jednog glifa ili znaka i obično se zasniva na mašinskom učenju
  • Inteligentno prepoznavanje riječi (IWR) – identificira i prepoznaje rukom pisani ili kurzivni tekst jednu po jednu riječ

Koje su prednosti OCR-a?

Iako je tehnologija koja je u osnovi OCR-a donekle komplikovana, prednosti su očigledne. Primarna prednost tehnologije optičkog prepoznavanja znakova (OCR) je što olakšava pretraživanje teksta, uređivanje i skladištenje. OCR generiše mašinski čitljiv tekst koji se može lako čitati pomoću PDF čitača ili softvera za čitanje ekrana, omogućavajući osobama koje su slijepe ili imaju oštećen vid da brzo shvate ono što je na ekranu.

Dalje prednosti OCR sistema uključuju:

  • Papirni dokumenti se mogu sačuvati digitalizacijom
  • Smanjite vrijeme utrošeno na ručni unos podataka
  • Povećajte dostupnost korisničkih informacija
  • Povećajte brzinu procesa rada dokumenta

Ko može imati koristi od OCR-a?

OCR može pomoći svakoj organizaciji koja želi eliminirati papirnate dokumente. Osim gore navedenih popularnijih slučajeva upotrebe, OCR se uvelike koristi u industrijama u rasponu od bankarstva i financija do zdravstva, prava i računovodstva. Slijedi nekoliko primjera OCR aplikacija u različitim industrijama:

  • U zdravstvenoj industriji, optičko prepoznavanje karaktera može se koristiti za prikupljanje podataka o pacijentima kao što su tretmani, laboratorijski testovi i bilješke liječnika.
  • Lokalne vlasti mogu kreirati digitalne dokumente koji se mogu pretraživati iz decenija javnih evidencija.
  • Odvjetničke firme mogu digitalizirati godine evidencije i predmeta.
  • Univerziteti mogu brže rješavati kadrovsku dokumentaciju za studente i radnike.
  • Efikasnim prikupljanjem podataka iz računa, faktura i računa, preduzeća mogu osigurati da se plaćanja vrše na vrijeme.

Kako Folderit pomaže kod OCR-a?

Folderit, pionir u softveru za upravljanje dokumentima, uvijek je u potrazi za načinima da pomogne preduzećima da ostanu bez papira. Sve više firmi implementira OCR kako svijet prelazi na digitalnu tehnologiju.

Za optimizaciju vaših poslovnih procesa, Folderit nudi sljedeća OCR rješenja:

  • Jednostavan OCR (optičko prepoznavanje znakova)

Dodatak za optičko prepoznavanje znakova (OCR) analizira i prepoznaje tekst u dokumentima skeniranim ili uvezenim u Folderit i pretvara ih u PDF-ove koji se mogu pretraživati. Detektovani tekst se naknadno indeksira od strane mašine za indeksiranje, što omogućava pretragu dokumenata na osnovu reči, fraza i brojeva u njihovom sadržaju.

  • Inteligentno prikupljanje podataka

Folderitov napredni OCR Capture Solution koristi umjetnu inteligenciju kako bi vam pomogao da svoju automatizaciju podignete na viši nivo. Folderit olakšava radni tok koji je intenzivan za dokumente tako što automatizuje hvatanje, klasifikaciju i ekstrakciju kritičnih podataka.