Dobro strukturiran plan oporavka od katastrofa je presudan za osiguranje kontinuiteta poslovanja i očuvanje vrijednih podataka, posebno kada su u pitanju sistemi za upravljanje dokumentima (DMS).

Prirodne katastrofe, sajber napadi i hardverski kvarovi mogu dovesti do gubitka podataka, pa je neophodno imati pouzdan i sveobuhvatan plan oporavka.

1. Procijenite rizike i Identificirajte kritične komponente:

Počnite tako što ćete provesti detaljnu procjenu rizika kako biste identificirali potencijalne prijetnje vašim DMS-ima. Uobičajeni rizici uključuju prirodne katastrofe, nestanke struje, kvarove hardvera i sajber napade. Identifikujte kritične komponente vašeg sistema koje su neophodne za održavanje normalnih operacija i dajte prioritet njihovoj zaštiti u svom planu oporavka.

Primjer iz stvarnog života: 2012. godine uragan Sandy nanio je značajnu štetu preduzećima na sjeveroistoku Sjedinjenih Država. Mnoge kompanije bez odgovarajućih planova oporavka od katastrofe doživjele su ozbiljan gubitak podataka i zastoje. Oni sa snažnim planovima bili su u mogućnosti da brzo obnove operacije i minimiziraju štetu.

2. Uspostavite jasne ciljeve oporavka:

Odredite cilj vremena oporavka (RTO) i cilj tačke oporavka (RPO) za vaš DMS. RTO je maksimalno prihvatljivo vrijeme koje vaše preduzeće može biti bez pristupa vašem DMS-u prije nego što izazove ozbiljne posljedice, dok je RPO maksimalno prihvatljiva količina gubitka podataka koju vaše preduzeće može tolerisati. Razumijevanje ovih ciljeva pomoći će vam da razvijete plan oporavka koji zadovoljava specifične potrebe vaše organizacije.

3. Implementirajte strategiju sigurnosne kopije:

Stvorite robusnu strategiju sigurnosne kopije za zaštitu vaših DMS podataka. Razmislite o implementaciji kombinacije sigurnosnih kopija na licu mjesta i izvan lokacije, kao i o korištenju rješenja za pohranu u oblaku. Redovno testirajte svoje sigurnosne kopije kako biste bili sigurni da ispravno funkcionišu.

Primjer iz stvarnog života: 2017. godine napad WannaCry ransomware-a pogodio je hiljade organizacija širom svijeta. Preduzeća sa pouzdanim sigurnosnim kopijama bila su u mogućnosti da vrate svoje podatke bez plaćanja otkupnine, dok su se ona bez odgovarajućih rezervnih kopija suočila sa značajnim gubitkom podataka i finansijskim posljedicama.

4. Razviti sveobuhvatan plan oporavka od katastrofe:

Navedite detaljne korake za oporavak vaših DM-ova u slučaju katastrofe. Ovo bi trebalo da sadrži uputstva korak po korak o vraćanju podataka iz rezervnih kopija, vraćanju sistema na mrežu i ponovnom uspostavljanju mrežnih veza. Osigurajte da su svi zaposleni koji mogu biti uključeni u proces oporavka upoznati sa planom i da imaju pristup potrebnim resursima.

5. Uspostaviti plan komunikacije:

U slučaju katastrofe, jasna komunikacija je kritična. Razvijte plan komunikacije koji opisuje kako da obavijestite zaposlene, klijente i prodavce o situaciji i da obezbjedite ažuriranja tokom procesa oporavka. Dodijelite posebne uloge i odgovornosti pojedincima unutar vaše organizacije kako biste osigurali koordiniran odgovor.

6. Testirajte svoj plan oporavka od katastrofe:

Redovno testirajte svoj plan oporavka od katastrofe kako biste osigurali njegovu efikasnost i identificirali sve potencijalne probleme. Ovo bi trebalo da uključuje simulaciju različitih scenarija katastrofe, kao što je sajber napad ili prirodna katastrofa, kako bi se utvrdilo koliko dobro vaš plan funkcioniše pod različitim okolnostima. Ažurirajte svoj plan po potrebi na osnovu rezultata ovih testova.

Primjer iz stvarnog života: 2014. godine velika aviokompanija doživjela je prekid podatkovnog centra koji je doveo do otkazivanja stotina letova. Neuspjeh kompanije da testira svoj plan oporavka od katastrofe rezultirao je produženim ispadom, značajnim finansijskim gubicima i štetom na njenoj reputaciji. Da su prethodno testirali svoj plan, mogli su identifikovati potencijalna pitanja i izvršiti neophodna prilagođavanja kako bi spriječili tako rasprostranjen poremećaj.

7. Obučite zaposlene i redovno pregledajte:

Osigurajte da su svi zaposleni svjesni plana oporavka od katastrofe i njihovih specifičnih uloga u slučaju nužde. Redovno pregledajte plan sa svojim timom i pružite obuku o svim ažuriranjima ili promjenama. Ovo će pomoći da se osigura nesmetan i efikasan proces oporavka kada se suočite sa katastrofom.

8. Pratite i prilagodite se promjenama u tehnologiji i prijetnjama:

Kako se tehnologija razvija i pojavljuju nove prijetnje, neophodno je ostati informiran i prilagoditi svoj plan za oporavak od katastrofe u skladu s tim. Budite u toku sa razvojem sajber sigurnosti, skladištenja podataka i sistema za upravljanje dokumentima kako biste osigurali da vaš plan ostane ažuran i efikasan.

Posljednjih godina, porast napada ransomware-a potaknuo je mnoge organizacije da preispitaju svoje planove za oporavak od katastrofe. Ostajući informisani o ovoj pretnji koja se pojavljuje, preduzeća mogu implementirati strategije za sprečavanje gubitka podataka i održavanje kontinuiteta poslovanja u slučaju napada ransomware-a.

9. Sarađujte sa dobavljačima trećih strana:

Ako se vaša organizacija oslanja na dobavljače treće strane za DMS ili druge kritične usluge, uspostavite jasne komunikacijske kanale i koordinirajte planove oporavka od katastrofe s njima. Osigurajte da vaši prodavci imaju snažne planove oporavka i da mogu zadovoljiti zahtjeve RTO i RPO vaše organizacije.

10. Dokumentirajte i podijelite plan:

Osigurajte da je vaš plan oporavka od katastrofe dobro dokumentovan i lako dostupan svim relevantnim zaposlenima. To može uključivati spremanje plana na zajednički disk, štampanje fizičkih kopija ili korištenje sigurne platforme zasnovane na oblaku. Redovno pregledavajte i ažurirajte plan kako bi bio aktuelan i efikasan.

• Kreirajte svoj plan oporavka od katastrofe sa stručnjacima

Stvaranje efikasnog plana oporavka od katastrofe za vaš sistem upravljanja dokumentima je ključno za održavanje kontinuiteta poslovanja i zaštitu vrijednih podataka. Procjenom rizika, uspostavljanjem jasnih ciljeva, implementacijom robusne strategije sigurnosne kopije i redovnim testiranjem i ažuriranjem vašeg plana, vaša organizacija može biti bolje pripremljena za suočavanje i oporavak od potencijalnih katastrofa. Slijedeći strategije navedene u ovom članku i učeći iz primjera iz stvarnog života, možete razviti sveobuhvatan i pouzdan plan oporavka koji djeluje u stvarnom životu.

Stupite u kontakt sa našim timom i mi ćemo vam pomoći da postavite robustan i pouzdan plan upravljanja katastrofama sa Folderit-ovim nagrađivanim i globalno pouzdanim DMS-om!